رژیم لاغری سریع و آسان با غذاهای کالری منفی - 4.9 out of 5 based on 42 votes

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 
رژیم لاغری سریع

 

رژیم لاغری سریع و آسان

احتمالا دغدغه افراد زیادی است، اما آیا واقعا راهی برای چربی سوزی سریع وجود دارد؟ پاسخ کوتاه به این سوال یک کلمه است، بله!

چاقی یا اضافه وزن به عنوان مشکلی جدی در دنیای مدرن مطرح است. به طور کلی، کاهش تحرک و  افزایش کالری دریافتی دو عامل اصلی چاقی به شمار می‌روند. به بیان دیگر، برای کاهش وزن کافی است، این دو عامل را از زندگی خود حذف کنیم! با انجام اینکار، قطعا کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

هرچند، در برخی مواقع، نیاز به کاهش وزن سریع داریم. به عنوان مثال، بعضی از خانم‌ها در آستانه ازدواج برای انتخاب لباس عروس با مشکل مواجه می‌شوند. در این شرایط، قطعا یکی از گزینه‌های پیش رو، گرفتن رژیم لاغری برای کاهش وزن است. البته، در اکثر مواقع هرگز این کاهش وزن به صورت دلخواه اتفاق نمی‌افتد، این مساله دلیل بسیار  ساده‌ای دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

به جز استفاده از رژیم لاغری سریع اما، بعضی افراد به سراغ راهکارهای دیگری برای کاهش وزن می‌روند. به عنوان مثال، افزایش سوخت و ساز بدن به وسیله، داروهای مکمل یا ورزش‌های هوازی، از روشهای محبوب لاغری به شمار می‌رود. هرچند، این شیوه‌ها برای لاغری معمولا در کوتاه مدت با نتیجه مناسبی همراه نیستند. بنابراین در این مقاله، تنها به رژیم لاغری سریع خواهیم پرداخت.

قرص لاغری

آیا رژیم لاغری سریع واقعیت دارد؟

بله! در واقع موثرترین شیوه کاهش وزن سریع، همان رژیم لاغری است. البته، در نظر داشته باشید، هدف از کاهش وزن باید بهبود وضعیت سلامتی بدن شما باشد، نه کاهش وزن مقطعی با عوارض دائمی! از این رو باید علاوه  بر کاهش وزن به سلامتی شما آسیب وارد نشود.

به عنوان مثال، با توجه به اینکه قسمت عمده وزن بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد با افزایش تعریق و کاهش میزان آب دریافتی، به سرعت وزن بدن کاهش پیدا می‌کند. این روش معمولا توسط ورزشکاران حرفه‌ای قبل از وزن‌کشی استفاده می‌شود. هرچند، استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که عوارض جدی به همراه دارد.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه، اکثر افراد چاق با مشکل چربی انباشته شده در بدن مواجه هستند، برای درمان چاقی باید به سراغ چربی سوزی رفت. برای چربی سوزی، دریافت آب کافی یکی از مهمترین مواردی است که باید مد نظر قرار داد، چرا که در صورت نوشیدن آب کافی چربی سوزی به مراتب بهتر اتفاق می‌افتد. پس قانون اول هر رژیم لاغری باید نوشیدن آب به میزان لازم باشد.

برای درک بهتری از نحوه کار رژیم‌های لاغری بهتر است، با قوانینی از این دست آشنا شوید.

آیا با کاهش غذای مصرفی لاغر می‌شویم؟

پاسخ به این سوال در حالت کلی، مثبت است. هرچند باید به نکات بسیاری توجه داشته باشیم. به عنوان مثال، حجم غذای دریافتی چندان تاثیری در کاهش یا افزایش وزن بدن ندارد، بلکه میزان کالری موجود در غذای دریافتی عامل اصلی کاهش یا افزایش وزن بدن است.

نکته: کالری به عنوان معیاری برای میزان انرژی موجود در غذاها به شمار می‌رود.

به طور کلی هرچه میزان کالری یک غذا بیشتر باشد، انرژی بیشتری به بدن شما وارد می‌کند. بدن انسان مقداری از انرژی اضافه دریافتی را به صورت چربی ذخیره می‌کند، در واقع حتی اگر در رژیم غذایی شما، یک گرم هم چربی وجود نداشته باشد، اما از غذاهایی با کالری بالا استفاده کنید، در نهایت انرژی این مواد غذایی به صورت چربی در بدن انباشته می‌شود.

از سوی دیگر، هرچه میزان کالری دریافتی شما نسبت به کالری مصرفی شما کمتر باشد، میزان استفاده بدن از بسته‌های انرژی ذخیره شده در بدن افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال، در صورتیکه در روز تنها 1000 کیلو کالری مصرف کنید، اما بدن شما روزانه به 2500 کیلو کالری انرژی نیاز داشته باشد، روزانه 1500 کیلو کالری از بسته‌های انرژی انباشته شده در بدن استفاده می‌کند. مسلما بخشی از این انرژی مصرفی، از سوزاندن چربی‌های بدن حاصل خواهد شد.

عجله نکنید! احتمالا اکنون به این نتیجه رسیده‌اید برای کاهش وزن سریع، بهترین راه کاهش کالری دریافتی بدن تا جای ممکن است. هرچند این حرف تا حدی درست است، اما تحقیقات علمی نادرستی آنرا در بلند مدت نشان می‌دهند.

 

آیا حجم غذای مصرفی با کالری موجود در آن غذا ارتباطی دارد؟

پاسخ به این سوال به طور قاطع خیر است! به عنوان مثال،کالری موجود در یک کیلو هویج به مراتب کمتر از، کالری موجود در 100 گرم کره است. این مساله ممکن است باعث گیج شدن شما شود، اما برای تمام غذاهایی مصرفی انسان، میزان کالری بر روی بسته‌های آنها وجود دارد، از سوی دیگر، برای بعضی دیگر از غذاها، مثل برنج پخته با جست و جویی ساده در اینترنت به میزان کالری موجود در آنها دسترسی پیدا خواهید کرد. در بخش انتهایی این مقاله نیز، میزان کالری موجود در برخی مواد غذایی به تفکیک آورده شده است.

با این حال، به صورت کلی می‌توان غذاهای مختلف را بدون در نظر گرفتن میزان کالری آنها تقسیم بندی کرد. به طور کلی میوه‌جات و سبزیجات کالری بسیار کمی داشته یا حتی در بعضی موارد دارای کالری منفی هستند.

نکته: کالری منفی به این معناست که میزان انرژی مورد نیاز برای گوارش، هضم و جذب کالری موجود در این غذاها از این میزان انرژی موجود در آنها بیشتر است، به بیان دیگر با خوردن این غذاها لاغر می‌شوید!

کالری موجود در تنقلات همانند چیپس یا نوشیدنی‌هایی چون نوشابه و... بسیار بالاست. به عنوان مثال، برای سوزاندن انرژی موجود در یک لیوان نوشابه تقریبا به 4 کیلومتر پیاده روی سریع نیاز دارید! به بیان دیگر، برای  لاغری مصرف تنقلات و نوشیدنی‌های غیر طبیعی را به طور کلی برای خود ممنوع کنید.

کالری موجود در گوشت و مرغ و ماهی نیز نسبتا بالاست، اما با توجه به وجود پروتئین‌های مختلف و ضروری در آنها، استفاده از آنها به شدت توصیه می‌شود. در واقع تنها در صورتیکه زیر نظر پزشک متخصص تغذیه قرار دارید، ترک این مواد غذایی را انجام دهید.

کالری موجود در برنج، نان و... نیز بالاست. به بیان دیگر، بهتر است به جای خوردن نان، شکم خود را با انواع سبزیجات حاوی فیبر پر کنید. خوردن نان، تنها در حد یک کف دست توصیه می‌شود. در خوردن برنج نیز، حتما و حتما مراعات کنید. چرا که در صورت استفاده از این مواد غذایی بدون در نظر گرفتن کالری موجود در آنها تمام زحمات شما به هدر خواهد رفت.

کالری موجود در انواع مواد غذایی چرب نیز، ناگفته بالاست. به عنوان مثال، در افرادی که قصد پایبندی به یک رژیم غذایی خاص را دارند، خوردن غذاهای چرب معنایی ندارد.

لبنیات نیز به طور کلی دارای کالری متوسطی هستند. اگرچه در یک رژیم غذایی سالم باید استفاده از آنها حتما مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت، کالری موجود در حبوبات و آجیل‌ها نیز قابل توجه است. هرچند به جز چند مورد به راحتی می‌توانید از این مواد غذایی استفاده کنید. پس نگران خوردن مغز بادام و پسته نباشید. این مواد غذایی علاوه بر ایجاد احساس سیری در شما، حاوی مواد ضروری مورد نیاز بدن شما هستند.

 

چگونه می‌توان سرعت کاهش وزن را افزایش داد؟

برای پاسخ به این سوال نیاز به تشریح مساله‌ای بسیار مهم داریم. بدن انسان به طور اتوماتیک و جدا از نحوه تفکرات شما با شرایط موجود خود را تطبیق می‌دهد. به عنوان مثال، فرض کنید به طور ناگهانی شما را از مکان فعلی‌تان ربوده و به جزیره‌ای ناشناخته منتقل کنند، که هیچ راه ارتباطی برای ارسال درخواست کمک به دنیا را ندارید.

در این جزیره، دمای هوا بسیار بالاست و در طول هفته حداقل سه روز باران به طور مداوم می‌بارد. از سوی دیگر، انواع حشرات مزاحم در طول شب شما را نیش می‎‌زنند. علاوه بر این، تنها غذای در دسترس شما، میوه و سبزیجات و ماهی است...

برای چند لحظه چشم‌های خود را ببندید و این شرایط را تصور کنید. احتمالا تصور اینکه بتوانید حتی چند روز در چنین شرایطی تحمل کنید بسیار برای شما سخت است، اما بدن شما به راحتی با چنین شرایطی تطبیق پیدا می‌کند! به صورتیکه تنها پس از گذشت یک یا دو ماه بدون هیچ مشکلی با نیش حشرات، بارش مداوم باران و مواد غذایی یکنواخت کنار آمده و شرایط با ثباتی را برای خود ایجاد خواهد کرد.

با این حال ممکن است، به لحاظ شرایط روانی شما هرگز آگاهانه با زندگی در این جزیره کنار نیایید! اما همانطور که توضیح دادیم، بدن شما مکانیزمی برای ادامه حیات تحت شرایط مختلف دارد. این مکانیزم قوانین ساده‌ای دارد.

به عنوان مثال، حفظ شرایط موجود در اولویت قرار دارد. به بیان دیگر، بدن شما ابتدا با هر گونه تغییری مخالفت می‌کند، اما پس از گذشت مدتی با شرایط جدید خود را تطبیق خواهد داد.

درک این موضوع بسیار اهمیت دارد، چراکه در صورتیکه قصد استفاده از رژیم‌های مختلف غذایی را داشته باشید، باید بدانید بدن شما در ابتدا با این تغییر در رژیم غذایی شما مخالفت کرده ولی در انتها خود به خود شما را مجبور به ادامه این روش خواهد کرد!

قانون دوم مکانیزم بقا در بدن شما، که در واقع شکل دیگری از قانون اول است، حفظ تعادل موجود به صورتیکه به سلامتی جسمی شما صدمه‌ای وارد نشود، می‌باشد. به عنوان مثال، فرض کنید میزان کالری دریافتی خود را نصف کرده‌اید، بدن شما به طور خودکار میزان سوخت و ساز بدن را کاهش خواهد داد!

این موضوع در صورتیکه نیاز به کاهش وزن بسیار زیادی داشته باشید، اهمیت فوق العاده‌ای دارد. چراکه در صورت استفاده از رژیم‌های سخت در ابتدا به سرعت از وزن شما کاسته خواهد شد، چرا که بدن با همان ساز و کار قبلی به سوخت و ساز مشغول است، اما پس از مدتی دیگر از کاهش وزن خبری نیست، حتی در برخی مواقع افزایش وزن نیز اتفاق می‌افتد! بله، بدن خود را با شرایط جدید وقف داده است.

پس برای کاهش وزن سریع باید به نکات ساده‌ای توجه داشت. در ابتدا تحت هر شرایطی از رژیم غذایی خود غافل نشوید، چرا که پس از گذشت مدت کوتاهی خبری از احساس گرسنگی و ضعف نیست، چرا که بدن خود را با میزان غذای دریافتی شما وقف داده است.

در ادامه، هر چند وقت یکبار روتین غذایی خود را تغییر دهید. این مساله در رژیم‌های غذایی پیشرفته به عنوان وعده‌های کمکی یا هفته‌های استراحت معروف است. به بیان دیگر، در صورتیکه به عنوان مثال، به مدت یک ماه از رژیم غذایی بسیار سفت و سختی پیروی کرده‌اید، یک هفته به خود استراحت دهید و از غذاهای نسبتا متعارف استفاده کنید، اما پس از این یک هفته با قدرت به سراغ رژیم غذایی خود باز گردید. به ساده‌ترین بیان، بدن خود را مجبور به اطاعت از خواسته خود کنید، حتی اگر مجبور شدید، بدنتان را گول بزنید!

رژیم غذایی

 

آیا رژیم لاغری سریع برای بدن خطرناک است؟

امکان دادن پاسخی صریح به این پرسش وجود ندارد! به طور کلی گرفتن رژیم غذایی، برای بعضی افراد با خطرات جدی همراه است. بنابرین در صورتیکه از بیماری خاصی رنج می‌برید، حتما قبل از چنین تصمیمی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

در نقطه مقابل چاقی با خطرات جدی به همراه است. به عنوان مثال، احتمال سکته قلبی، انواع دیابت و... در افراد چاق بیشتر از افراد لاغر یا دارای تعادل بدنی است. بنابراین، باید به چاقی به عنوان یک بیماری نگاه کرد، که نیاز به درمان دارد.

با توجه به این مساله، رژیم لاغری سریع برای افراد بسیار چاق به عنوان روش درمانی کارآمد قابل استفاده است. در این نوع رژیم سخت یا هر نوع رژیم دیگری، دریافت ویتامین، پروتئین و مواد معدنی مورد نیاز بدن، حتما باید لحاظ شود.

به بیان دیگر، اگر رژیم لاغری سریع مورد نظر، به تامین مواد حیاتی مورد نیاز بدن توجه داشته باشد، تقریبا بی خطر شمرده می‌شود. تشخیص مواد غذایی مورد نیاز بدن، بهتر است به متخصصین تغذیه یا افراد متخصص در زمینه رژیم‌های لاغری سپرده شود.

 

رژیم لاغری سریع چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک رژیم لاغری سریع یا رژیم غذایی سلامتی یا حتی مخصوص بیماران خاص دارای ویژگی‌هایی عمومی و منحصر به فرد است. ویژگی‌ عمومی رژیم‌های غذایی، تنوع مواد غذایی،  عدم وجود تنقلات و نوشابه‌ها، تامین مواد غذایی حیاتی و مورد نیاز بدن است.

با این حال، هر رژیم غذایی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد. به عنوان مثال، هر رژیم لاغری باید مخصوص فرد مورد درمان نوشته شود. برای درک بهتر این موضوع از مثالی ساده کمک می‌گیریم.

فرض کنید، بهروز فردی 40 ساله، دارای 50 کیلو اضافه وزن است. سیما نیز، دختر خانمی 15 ساله دارای 8 کیلو اضافه وزن است، به نظر شما آیا هر دو نفر باید از رژیم غذایی یکسانی استفاده کنند؟ پاسخ به این سوال خیر است.

مردان و زنان، از نظر ویژگیهای هورمونی با یک دیگر دارای تفاوتهای اساسی هستند. بنابرین، در یک رژیم غذایی توجه به جنسیت افراد بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر، سن بیمار مبتلا به چاقی اهمیت زیادی دارد. در سنین رشد، میزان مواد غذایی مورد نیاز بدن با سنین میانسالی، تفاوتهای اساسی دارد.

در نهایت، میزان اضافه وزن افراد در تعیین نوع رژیم غذایی اهمیت بسزایی دارد. برای فردی چهل ساله با پنجاه کیلو اضافه وزن، درمان سریع چاقی اولویت بسیار بالایی دارد، بنابرین میزان کالری دریافتی به شدت کاهش می‌یابد، اما برای فردی که تنها هشت کیلو اضافه وزن دارد، با رعایت نکات ساده‌ای همچون کاهش میزان مصرف غذایی پرچرب و قطع مصرف نوشابه، در یک دوره شش ماهه، بدون هیچگونه فشاری به وزن ایده آل خواهد رسید.

هرچند، اگر بدون توجه به این مسائل یک رژیم غذایی مشترک را برای همه افراد مورد استفاده قرار دهیم، نه تنها به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید، بلکه آنها را در مواجه با خطرات جدی قرار خواهیم داد. شاید، استفاده از رژیم لاغری غیر تخصصی همانند استفاده از داروی سرما خوردگی برای درمان دیابت بی معنی یا حتی خطرناک باشد.

 

بهترین رژیم لاغری سریع چیست؟

اکنون خود شما نیز می‌توانید به این سوال پاسخ دهید، هیچ بهترین رژیم لاغری‌ای وجود ندارد. در واقع حتی رژیم را نمی‌توان به عنوان بهترین روش لاغری به شمار آورد. در برخی موارد، تنها راهکار درمان چاقی، عمل جراحی یا مصرف دارو‌هاست! در این موارد، استفاده از رژیم غذایی هیچ کاربردی برای فرد ندارد.

با این حال بهترین رژیم لاغری یک تعریف ساده دارد. رژیمی که شما را به وزن ایده آل برساند، در عین حال به بدن شما صدمه‌ای وارد نیاورد، بهترین رژیم کاهش وزن مخصوص شماست.

با این حال، یک روش عمومی برای لاغری سریع وجود دارد، که آنرا به شما معرفی می‌کنیم. در صورتیکه امکان مراجعه به متخصص تغذیه را ندارید، در عین حال، امکان پایبندی به یک رژیم غذایی خاص را نیز ندارید، کافیست برخی غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

حذف کامل نوشابه و تنقلاتی مانند چیپس اولین قدم برای لاغری است. در عین حال، تا جای ممکن از حجم غذاهایی نظیر، برنج و نان کاسته و به جای آن از سبزیجات استفاده کنید. مصرف کافی آب و نوشیدنی‌های بدون شکر را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

اگر کاهش دفعی میزان غذای دریافتی برای شما سخت است، کافیست هر روز به مقدار بسیار کمی، در حد یک قاشق غذا خوری از برنج خود را کم کنید! در این شیوه هیچ فشاری برای کاهش وزن به شما وارد نمی‌شود، اما در صورت پایبندی به اصولتان در میان مدت تاثیرات شگفت انگیز آن‌را مشاهده خواهید کرد.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب، برای خود هدف گذاری میان مدت و بلند مدت داشته باشید. میزان کاهش غذای دریافتی خود را از روز اول، به وسیله دوربین عکاسی ثبت کنید، پس از گذشت یک یا دو ماه، با مقایسه عکس روز اول، شگفت زده خواهید شد.

در عین حال، با نزدیک شدن به وزن ایده‌آلتان قطعا در تصمیمتان جدی‌تر خواهید شد.

 

جدول کالری‌های مواد غذایی

جدول کالری‌های مواد غذایی

 

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی از مطالب خوبتون

This comment was minimized by the moderator on the site

نظر لطف شماست.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما